Infekcije dišnih putova najčešće su bolesti. Najčešće ih uzrokuju virusi, puno rjeđe bakterije.
Simptomi viroza su: grlobolja, kašalj, povišena temperatura, curenje iz nosa, malaksalost i traju nekoliko dana. Dobro je razlikovati prehladu od gripe.
Prehlada je blaža infekcija gornjih dišnih putova. Gripu uzrokuje virus influence. Ona je ozbiljna bolest, uz česte komplikacije, prati ju vrlo visoka temperatura, zimnica, bolovi u mišićima i zglobovima, grlobolja, promuklost, kašalj te konjuktivitis.
Budući su prehlada i gripa virusne bolesti, uzimanje antibiotika nema učinka na intenzitet simptoma ni trajanje bolesti.
Nema specifičnog lijeka, primjenjuje se simptomatsko liječenje:
- snižavanje temperature
- djelovanje na hunjavicu, grlobolju i kašalj
Općenito se preporučuje:
- mirovanje
- veće količine tekućine – najprikladnije čajevi
- prozračivanje i vlaženje prostorija
Za snižavanje temperature najčešće se koriste preparati paracetamola ili acetil salicilne kiseline, vrlo često u kombinaciji s vitaminom C. Preporučuje se dodatne količine vitamina C. Uz to vrlo često ide pseudoefedrin koji smanjuje otečenost sluznice nosa.
Važno je napomenuti da se antipiretici uzimaju tek kad temperatura prelazi 38 stupnjeva C. Za liječenje sluznice nosa najčešće se koriste kapi ili sprejevi, ali ne duže od 4–5 dana. Mogu se koristiti izotonične otopine morske soli u obliku sprejeva, za ovlaživanje sluznice. Naročito su korisne inhalacije eteričnim uljima npr. eukaliptus, mentol, ružmarin, čajevac – bilo pomoću vruće vode, električnog inhalatora ili difuzera za prostorije.
Važno je napomenuti da se ne inhalira s većom količinom eteričnih ulja, već se dodaje kap po kap svake dvije minute inhaliranja. Eterična ulja mogu se koristiti za lokalno utrljavanje na čelo, sljepoočnice, prsa, leđa, izbjegavajući obraze i područje oko očiju. Kupke s eteričnim uljima mogu djelovati osvježavajuće i okrepljujuće, naročito su pogodni čajevac i ružmarin.
Čajevi u liječenju viroza su višestruko korisni: nadoknađuju izgubljenu tekućinu, potiču znojenje i izlučivanje toksina, smanjuju upalu, olakšavaju iskašljavanje ili smanjuju nadražaj na kašalj. Najčešće se koriste korijen bijelog sljeza, list i cvijet crnog sljeza, bazga, lipa, te majčina dušica.
Za ublažavanje simptoma donjih dišnih putova, najčešće kašlja, korist se sirupi, bilo za ublažavanje kašlja ili iskašljavanje: sirup trpuca, bijelog sljeza, timijana, bršljana, jaglaca odnosno islandskog lišaja.
Korisno je dodati med ili limun u čajeve, ali ne u vruće. Njegovo djelovanje pojačavaju dodaci propolisa i matične mliječi.
Za ublažavanje iritacije grla koriste se pastile s antiseptikom u kombinaciji s eteričnim uljima: kadulje, islandskog lišaja, paprene metvice, propolisa i matične mliječi.